Dusseldorf 2013

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Am mers impreuna cu cativa prieteni avand tinta clara sa vedem Varianta 44. Poate se leaga ceva intr-un viitor incert. Am stat mai mult pe la veliere (3 hale) , unde ne place si putin la motor boats ( 2 hale). In total erau 17 hale, prea mult pentru o zi.

Polonezii au in fiecare an o sectiune dedicata cu barci interesante (toate mici insa). Mai putin Delphia.

Halberg Rassy este un adevarat Bentley pentru mine. Unul de 35 picioare incepe la 230 k euro fara TVA. Adica dublu decat echivalentul francez sau nemtesc de volum.

Motoare de barci (in and out), toate marcile pamantului. Intre 5 si 15 k pentru un motor diesel de yacht Yanmar sau Volvo (15 - 50 cp).

Preturile cresc la toate produsele premium, nu numai la barci. E ciudat, dar explicatia sta in faptul ca cine vrea sa cumpere mai pune cateva mii in plus. Volumele de vanzari sunt mici, deci marja de profit operational trebuie sa creasca pentru a mentine o companie pe linia de plutire. Si ramane o marja mai mare de negociere, daca esti chiar interesat. "Nu ii invatam noi marketing" - citat Florio.

Acum cativa ani, toti producatorii erau cu stocuri uriase si se dadeau discounturi disperate. Atunci era momentul sa cumperi barca, daca stateai bine cu nervii si banii.

n.adrian
Oberbootsmann
Oberbootsmann
Mesaje: 240
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:51 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de n.adrian »

De ce vrei HR ? E o barca nordica foarte buna, dar ai nevoie de caracteristicile ei ?

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

HR e exact ca Bentley, imi place dar nu imi trebuie asa ceva...
M-am tot gandit la o barca mare, dar pana nu am timp sa stau pe ea macar 2 - 3 luni pe an, nu ma bag la o asemenea cheltuiala.

Scrie răspuns