Chilip chilip

Scrie răspuns
home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de home made »

asteptati,graba strica suma !

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de skipper »

Cand am fost in santier in Mindelo, langa barca noastra era frumusetea din poza. Cvasi-abandonata de cativa ani buni, era pazita de un homeless care isi facea veacul pe ea si o pazea, cica.
In afara de forma superba a barcii ce m-a dat pe spate a fost ca era facuta din, parampam, parampampam, sa bata tobele. Aluminiu gros de vreo 7 mm!!! Va dati seama cum merge barca asta!?
Ca sa le faceti o oferta, cum aterizati la Cesaria Evora International Airport, luati un taxi si cereti sa va duca la "Escaleiro de barcao"; daca va ia mai mult de 5 euro e teapa pt albi!

belezza.jpg
belezza 2.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Cand am fost in santier in Mindelo, langa barca noastra era frumusetea din poza. Cvasi-abandonata de cativa ani buni, era pazita de un homeless care isi facea veacul pe ea si o pazea, cica.
In afara de forma superba a barcii ce m-a dat pe spate a fost ca era facuta din, parampam, parampampam, sa bata tobele. Aluminiu gros de vreo 7 mm!!! Va dati seama cum merge barca asta!?
Ca sa le faceti o oferta, cum aterizati la Cesaria Evora International Airport, luati un taxi si cereti sa va duca la "Escaleiro de barcao"; daca va ia mai mult de 5 euro e teapa pt albi!

belezza.jpg
belezza 2.jpg

E frumoasa foc, fir-ar ! :)
Asta m-ar scoate din calmul meu englezesc si m-ar determina sa o cumpar ca un exaltat ce sunt.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie: E frumoasa foc, fir-ar ! :)
Asta m-ar scoate din calmul meu englezesc si m-ar determina sa o cumpar ca un exaltat ce sunt.
Cum urcai in cocpit, pe roof era un vinci mare si ciudat.
-Bre, Nea Octavio (Umberto?), la ce serveste animalul asta?
-Ca sa ridici chila!
Pe langa chila oceanica mai avea si un mot de chila briceag!!! Oare o merge bine barca asta! Urca bine in vant? Tine marea sau te faci de rusine?
Cine stie ce model ar putea fi bibeloul asta?

Cum intrai inauntru te lovea altceva: spatiul f mic! Barca ingusta, gandita marinareste cu gandul la sailing nu la stat legata la pontonul marinei, nu suporta nici o comparatie in termeni de spatiu interior cu barcile moderne cu care santem obisnuiti!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de Pelicanul »

E si la Eforie un "animal" de vreo 12 m cu chila (derivor) briceag. A venit tocmai din Australia in septembrie 2013 cu doi tineri pensionari, parca sot si sotie. Golanii din fauna locala glumeau cu Magda sa le ia banii pe vreo cinci ani inainte, ca la felul cum aratau "tinerii" nu le dadeai sanse sa reziste la inca un drum pina la antipozi si inapoi. :) Barca e inca acolo, pe mal, nu s-a atins nimeni de ea! :)

draken
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 21
Membru din: Dum Feb 05, 2012 12:38 pm

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de draken »

Florio scrie:E frumoasa foc, fir-ar ! :)
Asta m-ar scoate din calmul meu englezesc si m-ar determina sa o cumpar ca un exaltat ce sunt.
yes you can ! :twisted:

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de Florio »

Pelicanul scrie:E si la Eforie un "animal" de vreo 12 m cu chila (derivor) briceag. A venit tocmai din Australia in septembrie 2013 cu doi tineri pensionari, parca sot si sotie. Golanii din fauna locala glumeau cu Magda sa le ia banii pe vreo cinci ani inainte, ca la felul cum aratau "tinerii" nu le dadeai sanse sa reziste la inca un drum pina la antipozi si inapoi. :) Barca e inca acolo, pe mal, nu s-a atins nimeni de ea! :)

Barca de care spui e superba si sta bine la toate capitolele, inclusiv spatiul! La vreo 50' , are pescaj cam 1m, o tin baietii pe cheu direct cu burta pe niste barne de lemn, fara cavaleti, fara altceva. :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de skipper »

Treaba voastra eu v-am spus!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de Florio »

skipper scrie:Treaba voastra eu v-am spus!
E vremea de un upgrade la d-l Hetruc
Si pretul nu e departe de cel de la prima barca :)

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Chilip chilip

Mesaj necitit de ghrt »

Trimaran de 30ft, cu inaltime de aprox 2 metri in cabina, la 8850 GBP: http://www.apolloduck.co.uk/feature.phtml?id=384767" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns