Macgreor 26M

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Macgreor 26M

Mesaj necitit de cristizz »

Evenimente neprevazute pe care doresc sa le transform in oportunitati ma determina sa creez la randul meu o alta oportunitate, oferind spre vanzare Corabia la pretul de 17.500 Euro:
Lungime: 7.87 m, Latime: 2.40 m, Pescaj: 0,3 - 1.75 m, Catarg: 9.14 m, Derivor retractabil, Greutate: 1136 kg, Capacitate: 6 persoane, Fabricatie: 2007, clasa navigatie C, tractabil cu B sau BE
Dotari:
- Windex pe catarg
- Busola magnetica cu iluminare Suunto
- Priza de mal 220V + cordon aprox 15 m
- Statie VHF / DSC President MC8000 cu antena pe catarg
- Antena GPS externa
- GPS + sonar Garmin 421s (cu antena incorporata) pe consola centrala, cu harta ROAD 2008 sau Garmin Bluechart g2 Vision VEU717L (Marea Neagra+Marmara+Mediterana Est)
- Sistem solar: panou monocristalin Victron 130 Ah, regulator MPPT Victron. Combinator baterii Cyrix
- 2 baterii deep cycle 110Ah
- 2 prize 12V
- Un panou electric de comanda si sistem monitorizare electric Victron
- Radio CD Sony cu 2 boxe marine
- Frigider/congelator cu compresor la 12V Cenco 52 L
- Aragaz Origo cu 2 arzatoare si sistem mixt alcool/electric
- Bidoane flexibile pentru apa: 4x15 L + 1X20 L
- Toaleta marina
- 2 ancore (una Bruce si una pliabila) + 5 m lant + 50 m parama fiecare
- 6 veste salvare, 1 extinctor, 1 colac salvare, 3 faclii, 2 funigene, 4 baloane acostare, o cange extensibila
- Motor Suzuki DF50 / 2008 (injectie) aprox 120 h functionare
- 2 rezervoare benzina 45 L fiecare
- Randa cu calareti si Lazy-bag
- Foc 100% cu protectie UV si rollfoc CDI cu canal de invergare flexibil
- Sistem ridicare catarg original
- Biminitop
- Tratament grund cu proprietati antiosmotice International si Antifouling International
- Ambarcatiune inmatriculata la Capitania Mamaia
- Peridoc inmatriculat
Poate fi vazut in Bucuresti.
Despre model: http://www.macgregor26.com

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=RefIQyVZeF0
https://youtu.be/iqYsixs0sg4
https://youtu.be/3nweGgqxWXk

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de cristizz »

Astazi a fost finalizata vanzarea, acontata cu mai mult de 1 luna in urma.
Noul proprietar, este un tip din Ukraina, Anatoli, care a venit insotit de un prieten, Iuri, din Tiraspol.
Amandoi baieti de treaba.
Corabia va naviga in perioada urmatoare in zona Odessa, Crimeea si lacurile din acel areal.
Le doresc sa fie fericiti si sa se bucure de ea.

Imagine
Imagine
Imagine
Plecare din Tubal ...

https://youtu.be/AUx4383ZbFg" onclick="window.open(this.href);return false;
Am vrut sa fac un comentariu in timp ce filmam, dar am avut un nod in gat ... si chiar nu m-am asteptat ca nevasta-mea sa fie mai nostalgica decat mine.

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de sss »

Te asteptam cu un upgrade, nu cred ca poti ramane mult timp pe uscat! ;)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de skipper »

Cele mai fericite momente in viata unui proprietar de barca sant doua: cand o cumperi si cand o vinzi!
Deci trebuie sa iei una mai mare!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de cristizz »

Deja visez (probabil inca 1 an) la urmatoarea, osciland intre 2 variante:

1. Una de 28 picioare si 2.95 m latime, centerboard, clasa B, 3000 kg la gol, an 2010
+ frumoasa, rapida, excelent amenajata interior, pretabila apelor putin adanci, pret rezonabil (23 - 27.000 Eur)
- transport agabaritic asezata normal pe peridoc,sau un peridoc special care sa roteasca barca a.i. sa se incadreze in 2,55m si o masina capabila sa traga toata treaba (probabil o americana de 5 - 6000 cu gpl si permis C+E)deci bataie de cap si o incvestitie totala de 40K :idea:

2. La 40K un Jeanneau Sun Odyssey 35, an 2003 - 2005
+ proiect Mark Lombard, cockpit lejer,dotari complete, bine realizata, exista si in varianta lifting keel, clasa A, stai pe ea o vara in Mediterana, eventual o mai si inchiriezi
- renunt la eventuale plimbari cu ea pe Dunare sau Delta, costuri de cheiaj

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de skipper »

Nu prea compari cele doua decat la buget, poate.
Cu o barca de 35 toata Mediterana si Europa pana in N sant ale tale.
Cu aia de 28 ai sa faci ce-ai facut si cu Mac-ul.
Treci la clasa urmatoare. De proba poti s-o iei pe d-na amiral si sa inchiriati o 35 sa vedeti cum e.
Taman in seara asta am vazut un cuplu intr-un 325 in Perdika; le-o fi bine, le-o fi rau?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de cristizz »

skipper scrie:Nu prea compari cele doua decat la buget, poate.
Treci la clasa urmatoare.
Cred ca este alegerea logica.
Pe Amiraleasa nu trebuie sa o conving. E gata fezandata.

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de ghrt »

Într-un an de zile prinzi două sezoane de vânzări şi probabil că o să vezi multe anunţuri. Cele două menţionate spun că încă nu te-ai hotărât să renunţi la conceptul de barcă trailerabilă. Are ca mari avantaje că o duci unde vrei să te dai fără mari bătăi de cap şi că eviţi nişte cheltuieli de cheiaj dar te limitează serios în toate celelalte privinţe. IMHO caută tot ce vrei despre bărcile trailerabile, devino doctor în domeniu şi apoi gândeşte-te la rece dacă asta vrei neapărat. Cu treaba asta ai rezolvat singura dilemă importantă, în rest contează ce buget o să ai. Sunt multe bărci cruiser/racer, vei găsi într-un an un design care să te atragă, eventual şi la un preţ bun.

Avatar utilizator
cristizz
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mai 28, 2013 7:35 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de cristizz »

Cred ca de fapt dilema se reduce la buget.
Daca voi avea la dispozitie cei 40k, voi alege barca mai mare.
Altfel ... mai exista posibilitatea achizitiei uneia cu renume si calitati nautice excelente, dar mai in varsta. Sigur va avea destule probleme pentru remedierea carora voi face cheltuieli semnificative si va trebui sa fac compromisuri in materie de confort. Exemplu la 17000: http://www.inautia.com/used-boat-158880 ... 71024.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Re: Macgreor 26M

Mesaj necitit de ghrt »

Mai veche nu înseamnă neapărat că necesită reparaţii majore. Mi-am luat o barcă din '79 şi a venit absolut ok, gata de pus în apă. Dar costă.
Poţi să găseşti o barcă recentă dar neglijată sistematic, care să aibă probleme scumpe. Sunt multe lucruri care neîntreţinute devin rapid costisitor de reparat sau înlocuit - de exemplu, tâmplăria interioară afectată de infiltraţii persistente, motor, vele, coroziune la bărcile mai noi etc.
Poţi să cauţi o barcă mare (32+) care să fie aproape de bare boat, dar în stare bună, şi adaugi apoi pe ea, pe măsură ce o vezi pe apă. Va costa mai mult în final decât dacă o luai dotată, dar pui ce vrei tu şi pe măsura disponibilităţilor.
Bărcile trebuiesc întreţinute, şi este destul de costisitor. Bărcile semnificativ mai ieftine decât suratele lor au fost de regulă neglijate, foarte rar dai peste o ocazie nesperată. Nu contează vârsta.

Scrie răspuns