Maruntisuri si nu numai din Anglia

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Salutari tuturor!

Pe scurt, voi aduce in tara la sfarsitul lunii, din Anglia, un Anderson 22. E departe de a fi intr-o stare acceptabila pentru mine, asa ca am pregatit terenul (Bucuresti) pentru un refit intensiv pe durata lunii Aprile, in plan fiind sa ma prajesc in cockpit pe mare de 1 Mai. Scuze in avans pentru englezisme dar cunostintele mele privind denumirile in romana pentru tot ce tine de marinarie se rezuma la amintirile cartilor de Jules Verne si filmului Toate Panzele Sus :oops:

Masina fiind un Merc Sprinter de 3,5 tone izoterma, varianta cu sorbul exagerat de mare, daca exista doritori de maruntisuri care la noi costa o avere, pe drumul de intoarcere o sa vizitez cateva locuri burdusite cu tot ce tine de barci second hand. Nu vad asta ca pe o afacere ci doar ca pe o modalitate de a ne cunoaste si a mai recupera din costurile drumului.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Florio »

Subsemnatul e in cautare de un tangon de 3m - 3,2 m .

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Stai o tzarica sa ma prind ce-i ala un tangon, dar carapacea atarnata de masina are 4,2m deci ar trebui sa intre, revin!

Prima incercare: spinnaker pole?

Asta mi-a placut maxim dar cred ca nu e cazul : tangón n., pl. oane (fr. sp. tangon). Mar. Catarg orizontal mobil cu funiĭ și scară de care se folosesc corăbieriĭ ca să se scoboare într´o luntre saŭ să se suĭe din luntre în corabie cînd îs valurĭ.
Ultima oară modificat Vin Mar 08, 2013 12:40 am de către catakate, modificat 1 dată în total.

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de home made »

e o teava de aluminiu,(mai vechi este din lemn),cu doua cirlige la capete,cirlige mai speciale,sigur o sa te prinzi :)foloseste de obicei la ridicat spinakerul (balonul)

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

home made scrie:e o teava de aluminiu,(mai vechi este din lemn),cu doua cirlige la capete,cirlige mai speciale,sigur o sa te prinzi :)foloseste de obicei la ridicat spinakerul (balonul)
deci m-am prins bine :)

teava cheala sau si "urechea" de prindere de catarg (fixa sau mobila) plus "urechea" de "depozitare" in lungul catargului?

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de home made »

are "urechi"la ambele capete,una prinde coltul balonului si cealalta se prinde de un dispozitiv culisant ce aluneca pe o sina insurubata in lungul catargului,pe care aluneca sus-jos .:)
urechile sint bine fixate la capetele tevii,sudate,nituite....etc,depinde de fabricant.faine explicatii,nu?:)

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

@home made aia stiu, intrebam ce anume are nevoie solicitantul

alea de la capete nu erau carlige? :D

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de home made »

are nevoie de teava cu 'cirlige',stop!

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de home made »

uite aici o poza cu un capat de tangon: http://www.bigship.com/catalogue/accast ... -oint-45mm" onclick="window.open(this.href);return false;
arata la fel la ambele capete.

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

home made scrie:uite aici o poza cu un capat de tangon
Hm, nu poti sa ma crezi ca stiu cum arata?? Am verificat si am zis mai sus

Scrie răspuns