Mono vs multi

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

In eterna disputa monococi contra multicoci am gasit ieri un argument in favoarea catamaranelor care nici nu-mi trecuse prin cap pana atunci.
Ce poate iesi din combinatia "un neamt + un Lagoon 440" am aflat cu maxima stupoare de pe grupul de specialitate de pe Yahoo.
Mai jos discutia in original ca sa va puteti cruci si singuri.
advantage multi.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de menestras »

Pai atat o fi putut bietul om.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de Florio »

CUm naiba ? Panourile produc aproximativ 100-130 w/ mp , in functie de tehnica si acuratetea fabricantului . Cat loc sa ai pe barca aia ? :)

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de ghyoc »

nu pot sa vad link-ul pt ca nu sint inregistrat in grupul respectiv dar estimez va vrea sa zica 5 x 130W nu 5kW

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:CUm naiba ? Panourile produc aproximativ 100-130 w/ mp , in functie de tehnica si acuratetea fabricantului . Cat loc sa ai pe barca aia ? :)
Planetsolar are 93.5kw in 537 mp => 174w/mp. Poate are celule performate, am vazut si pe ebay de vanzare stocuri de celule solare de la NASA, deci se poate.
Neamtul are o barca de 13.61 x 7.70m = 104mp. Daca o acopera toata cu panouri flexibile, teoretic poate scoate 104 x 174 = 18kw!!!
Teoretic doar! Intai ca car fi f greu de infaptuit practic asemenea amenajare si apoi vorba ardeleanului care se intalnise cu un poliglot: si la ce i-a folosit?
Oricum eu i-am scris dragului de Fritz si l-am chestionat despre asemenea minune, spre dreapta si grabnica lamurire.


ghyoc scrie:nu pot sa vad link-ul pt ca nu sint inregistrat in grupul respectiv dar estimez va vrea sa zica 5 x 130W nu 5kW
Eu cred ca a vrut sa spuna capacitatea zilnica, nu orara. La un 500w = 4 panouri a 125w la 12 ore ii da 6kw, deci pe aproape, Plus ca un 500 w (41A) e decent la asa o barca.
Smecheria asta de calcul am mai vazut-o si la diversi vanzatori de panouri care nu stiau cum sa mai fraiereasca gusterii.
Sau, cum presupune unul pe forumul de Lagoon, Fritz o fi vrut sa zica "5 x 130"?

LE: Am mai gasit unul cu centrala pe barca, tot acolo pe forumul de Lagoonisti. O fi un fel de intrecere intre ei, nu stiu.
Detalii: 7 panouri, in total 1645w.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

ghyoc
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mai 20, 2011 8:12 pm

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de ghyoc »

daca vroia sa exprima energia zilnica ar fi trebuit, teoretic, sa o masoare in Wh. Dar poate sint eu chitibusar.

cit despre celalalt domn cu cele 7 panouri ce poti sa zici. Lagoonul ala nu are scota randei la capatul ghiului cu travelerul montat pe bimini ? Oricum banuiesc ca putea sa scoata scota, nu il prea vad iesind pe mare cu aripa aia (desi la cit windage are deja un lagoon ce mai conteaza un spoiler in plus in minus)

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de Florio »

ghyoc scrie: cit despre celalalt domn cu cele 7 panouri ce poti sa zici. Lagoonul ala nu are scota randei la capatul ghiului cu travelerul montat pe bimini ?

Nu stiu, discutia se ramifica periculos :) .

Probabil are un sistem special, panourile alea trebuiesc si orientate, altfel puterea lor scade vertiginos. SI asa cum spui, suprafata portanta a lor e cam mare sa poata ramane intr-o asa pozitie. Deci si-or fi facut oamenii ceva special acolo .
Oricum, acolo unde se cer puteri mari, sistemele cu panouri solare sunt ajutate de eoliene. Altfel dupa doua-trei zile de nor opac, se duc acumulatorii pe apa sambetei.
UN calcul energetic si-or fi facut ei.
In general, omul e energofag, iubeste automatizarile, vinciurile electrice, electrocasnicele ce fac viata un huzur, asa ca daca se poate , de ce nu ? :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de skipper »

Un Gunboat (o fi tot ala de la Fastnet?) depasind pe sub vant pe ditamai Soimul Maltez!

Ah, ce dureros!
phaedo_richard_langdon_800.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de Florio »

Poza asta in sine, e un argument mono vs. multi :)

Desi, ca in cazul radar-ului, cand apar doua masini in imagine, nu stii care are viteza mai mare :D . Zic si eu, nu dau cu parul. Sa depasesti un mamut cu vele, pe sub vant, e de domeniul fantasticului. Cum e regula aia cu vantul cazut pe 7 lungimi de barca :) ?

impaiatu
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 35
Membru din: Mie Sep 14, 2011 11:49 am

Re: Mono vs multi

Mesaj necitit de impaiatu »

bine punctat, Florine.:)
acum, daca Soimu' i-l depaseste pe ala micu', e corect din punct de vedere moral ? sau chiar si regulamentar, asta n-o stiu.

Scrie răspuns