Dusseldorf 2013

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Salutare, am fost si anul acesta la Messe in Dusseldorf. Ceva pretext cu treaba in Olanda ca sa ajung si in wonderland, http://www.boot.de

Impresii generale:

Lume foarte multa (era si weekend). La barcile "populare" stateai la coada sa poti intra pe vas. Bavaria, Jeanneau, Benneteau, Hanse, cele pe care le stim din charter, dar dimensiunile mici: 31 - 36. La cele mari nu statea nimeni la coada. La cele de lux intrai cu invitatie.

Foarte interesanta este Varianta 44. Anul trecut nu au adus-o, dar anul acesta a fost vedeta. Era expusa separat de Hanse si Dehler, desi sunt acelasi grup. Impresia buna, interiorul gen Ikea este absolut ok. O vad ca pe o barca de charter sau regata excelenta. Un proprietar de acolo spunea ca se da cu X43 la curse si face fata probleme.
Daca vrei barca ta sa stai cateva luni pe an in ea, e mai misto un interior din lemn, dar daca o iei pentru tavaleala, atunci este perfecta. AI nevoie de optionale in valoare de 20 k euro ca sa o faci cum trebuie, adica ancora, electronica, furling la foc, chestii de baza pe care nu le are ...Pret de baza 97 k fara TVA. Acum doi ani la lansare era 88 fara TVA. In continuare un pret f bun pentru un 43.

Asta e povestea nefericita: Cam toate barcile s-au scumpit!!!! Adica e criza, vindem mai putin, deci marim pretul. Ex: Bavaria cea mai mica se numeste 33 acum, desi pare la fel cu 32, dar are pret mai mare. Incercam si niste poze

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Nu ma descurc cu pozele, mai incerc :shock:

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de skipper »

CDS scrie:Nu ma descurc cu pozele, mai incerc :shock:

Vezi aici: viewtopic.php?f=13&t=253


Ceva oferte de targ, cu reduceri ai vazut? Noutati la echipamente? Vreun roman prin targ?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Primesc urmatorul text dupa ce incerc o poza de 200k:

Imaginea trebuie să fie de cel puţin 0 pixeli lăţime, 0 pixeli înălţime şi cel mult 400 pixeli lăţime şi 400 pixeli înălţime. Imaginea trimisă are lăţimea de 1280 pixeli şi înălţimea de 960 pixeli.

Ofertele speciale se rezumau la pachete de finisaje superioare, gen lemn tec moca sau pack electronic etc. Nimic special, si nici anul trecut nu am vazut mari reduceri la preturi.

In schimb erau destule barci de sub 30 de picioare, categoria B sau C, cu preturi in zona 30 - 40 k euro plus TVA. Producatori mici nemti, produsele aratau bine, dar nu ma interesau pe mine. La echipamente sunt multi dealeri care vand, firmele mari mai mult expun. Preturile le deleri sunt aceleasi ca pe net, nimic special. Dar am trecut in viteza pe acolo, poate daca stai o zi intreaga la echimapente iti iei ceva bun. Prefer sa comand pe net, nu imi place aglomeratia, dupa cateva ore prin barci eram destul de obosit, dar am stins repede cu multa bere.

admin
Site Admin
Mesaje: 46
Membru din: Lun Noi 22, 2010 6:46 pm

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de admin »

Mai incearca o data: am dezactivat limitele de marime la poze, ar trebui sa mearga cu oricati pixeli pe latura!

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Poze:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Alte poze:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »

Si un instantaneu care ne-a facut faimosi in Europa, alaturi de fetitele din bordeluri si tiganii din tabere.
Se cheama educatie aleasa si respect din partea celor cu singe albastru ce conduc X5...:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Mie Ian 30, 2013 4:24 pm de către CDS, modificat 1 dată în total.

CDS
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iun 22, 2011 10:55 am

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de CDS »


Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dusseldorf 2013

Mesaj necitit de Florio »

CDS scrie:Pret de baza 97 k fara TVA. Acum doi ani la lansare era 88 fara TVA. In continuare un pret f bun pentru un 43.

Asta e povestea nefericita: Cam toate barcile s-au scumpit!!!! Adica e criza, vindem mai putin, deci marim pretul. Ex: Bavaria cea mai mica se numeste 33 acum, desi pare la fel cu 32, dar are pret mai mare. Incercam si niste poze
SI eu am mai observat genul asta de masuri, care par anapoda in vremuri de criza.
Dar nu ii invatam noi marketing :) ... or sti ei ce fac ;)

Multumiri pentru reportajul de la fata locului, am vazut ca Dusseldorful are si veliere la expo. ( Baneasa , nu prea :) )
Dar cred ca a fost un targ destul de stufos ! Astea au fost toate impresiile de la expozitie ?

Scrie răspuns