Maruntisuri si nu numai din Anglia

home made
Hauptbootsmann
Hauptbootsmann
Mesaje: 332
Membru din: Joi Apr 21, 2011 8:54 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de home made »

ok atunci,bafta si drum bun!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Florio »

Salut, Catalin.
Spinnaker pole, spinnakerbaum, tangon, bat cu carlige . :)
Uite si o poza a unuia de 301 cm, ca sa fie treaba completa.
SI aici un link de la nemti, cu obiectul discordiei :) http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s ... ref=search" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Perfect florio, ar trebui sa mai pun si eu un link si o poza ca sa fie treaba completa? :D

Ai un buget pentru discordantul asta?

P.S. De curiozitate si pentru ca nu ma sfiesc sa invat, ai vreun motiv anume pentru care nu treci la un spinnaker asimetric?

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Florio »

catakate scrie:Perfect florio, ar trebui sa mai pun si eu un link si o poza ca sa fie treaba completa? :D

Ai un buget pentru discordantul asta?

P.S. De curiozitate si pentru ca nu ma sfiesc sa invat, ai vreun motiv anume pentru care nu treci la un spinnaker asimetric?

Hahahah ... eu am pus poza doar sa iti imaginezi marimea corpului delict :) . Intelesesem ca deja stii despre ce vorbim.

Spinnaker asimetric am, si inca unul nou nout . Tangonul insa e util pe barca . Poti fixa in exterior coltul de scota al genovezului, ca sa nu mai schimbi vela; Poti face acelasi lucru cu coltul gennakerului, ca sa nu pui un spinnaker . In principal mai eviti o munca in plus.
Mai mult decat atat, asimetricul nu functioneaza bine la vant de pupa.

Despre banuti...un 250 E . Am sa iti dau un numar de telefon, putem comunica prin SMS ca sa nu ai costuri . Daca nu gasesti tangon, sunt bune si capetele, calibrate pentru teava de 5 cm diametru . Plus piesa de prindere pe catarg .
Daca se poate, se poate, daca nu, sa ai drum bun si fara probleme . :) Si vino cu barca aia, sa marim flota !

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Florio,

Ms pt detalii si urari. De putut.. cand vrei se poate!

Sigur sigur o sa vizitez o barja ce gazduieste cam tot ce inseamna catarge. Piesa de prindere pe catarg inseamna sina si urechea culisanta, corect? Ah, si conteaza daca e auriu sau albastru?

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Florio »

catakate scrie: Piesa de prindere pe catarg inseamna sina si urechea culisanta, corect? Ah, si conteaza daca e auriu sau albastru?
Nu, nu conteaza culoarea. Sunt "straight" .

P.S.
In aceasta calitate, ti-am si trimis mesaj privat :)

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Vali »

catakate scrie:Florio,
Sigur sigur o sa vizitez o barja ce gazduieste cam tot ce inseamna catarge.
Daca poti face cumva niste poze, sau obtine o adresa a lor, ar fi foarte interesant. Suntem cativa barcagii interesati de piese de arborada la scoruri "omenesti", si stiu ca in UK sunt ceva firme care vand asa ceva la sh.
Small boat - big smile, Big boat - no smile

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Salut Vali,

Eu ma gandesc sa facem cam asa: fiecare face lista cu ce si-ar dori plus un buget, la fata locului vad ce gasesc si ce se incadreaza, fac poze si ofer ce detalii e nevoie fiind ochii si mainile voastre, cine e multumit da ok-ul si ma asteapta cu covorul rosu :D Vorbind de second hand in general, genul asta de business-uri nu sunt on-line, nu s-ar justifica timpul si efortul de a opera un site.

Acuma, tre sa-mi explici ce intelegi prin piese de arborada, desi inteleg ce insemna a arbora un insemn :D Daca te referi la vele, mai toti fabricantii vand si vele second, unele chiar noi sau ca noi. La asta pot sa-ti dau o adresa, revin cand o gasesc.
O alta varianta ar fi velele sh de pe ebay pe care le poti livra destul de ieftin la barca mea, momentul e numa bun ca multi se pregatesc de sezon si daca isi permit vele noi...

Avatar utilizator
Vali
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 47
Membru din: Mie Apr 20, 2011 9:30 pm
Localitate: Galati
Contact:

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de Vali »

Eu de exemplu voi avea nevoie pe viitor de:

- un profil de catarg, lungime 10,5 metri, sectiune aprox.160 mm pe 104 mm, grosime de 3 mm a peretelui, momente inertiale minime Ixx=355 cm^4, Iyy=160 cm^4.
- un profil de ghiu, lungime 4 metri, sectiune aprox. 110 mm pe 75 mm, grosime tot de 3 mm a peretelui.

Insa e o chestiune mai de perspectiva, sa termin intai scula pe care le voi monta :). Tot ce doresc e sa stiu cam care sunt scorurile (aproximative), ca sa fiu pregatit cand va fi momentul. Din cauza asta am zis ca e mai interesant sa obtii de exemplu cateva adrese ale vanzatorilor de piese sh, urmand sa-i contactam fiecare dintre noi cand e pregatit. Multumim anticipat, si succes la cumparat ;).
Small boat - big smile, Big boat - no smile

catakate
Gefreiter
Gefreiter
Mesaje: 18
Membru din: Mar Mar 05, 2013 4:36 pm

Re: Maruntisuri si nu numai din Anglia

Mesaj necitit de catakate »

Am inteles, ma intorc cu o colectie de adrese de mail si numere de telefon ;)

Scrie răspuns