Piata din Romania

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Piata din Romania

Mesaj necitit de skipper »

Ii bini di tat! Stiati ca in Romania se vand anual "in medie undeva la 200 de bucăți de yachturi de lux"?
Cititi si va cruciti!


Top Sales: Ce yachturi se vând în România

În România se cumpără și yachturi de sute de mii de euro! Piața românească de yachturi de lux nu pare să simtă adânc criza financiară întrucât sectorul „yachting” simte o creștere constantă (minoră, ce-i drept) în ceea ce privește achiziționarea de ambarcațiuni! Iar dacă media de achiziționare se regăsește la prețuri de zeci de mii de euro, high-classul existent se învârte la sume de sute de mii de euro! Vorbim despre yachturi de lux, cu dotări de ultimă generație, pentru care mulți români au scos din bucunare chiar și 200.000 de euro, per bucată! Ce modele se caută, ce companii preferă și cât sunt dispuși să de românii pentru acest moft?

Analizând piața de ambarcațiuni din România, pe ultimii doui ani, sesizăm că numărul de achiziționări a crescut cu aproximativ 1% de la un an la altul! Media la achiziționarea yachturilor de lux este undeva la 200 de bucăți! Nu toate sunt cumpărate de români, însă mai toate pleacă de la dealeri și producători din România precum Black Sea Boats, Yacht TNG, Nautic Life (constuite de Beneteau), Drettmann România și multe altele. Marea majoritate a românilor optează pentru yachturi de mici dimensiuni, pe care le pot găsi la prețuri între 10.000 și 50.000 de euro. Există, însă, și un sector de lux, de unde apar cereri de yachturi de sute de mii de euro.

Vânzări yachturi în România!

Nu știm cine cumpără, însă prețurile yachturlor de vânzare în România depășesc cu lejeritate 500.000 de euro. Dealerii companiilor de renume internațional precum Beneteau, Jeanneau, Ferretti Yachtssau Mastercraft se întrec în yachturi de lux, la prețuri de nivel internațional! Și, unele chiar se vând! Spre exemplu, unul dintre cei care dețin nu unul, ci trei yachturi de lux este George Copos. Iar suma totală a acestor yachuri depășește milionul de euro. Iar exemplele poate continua! Cei mai mulți proprietari de yachturi de lux în România sunt oameni importanți de afaceri.

Cât despre modelele favorite românilor, cele mai căutate sunt Jeneateau cu Odyssey, Beneteau din clasa First sau Ferretti Yachts. Chiar dacă România nu este o piață importantă pe plan internațional pentru vânzarea sau comercializarea yachturilor de lux, există firme mari care își spun speranța unei evoluții în următorii ani, în acest sens. Poate nu în sectorul ultra lux, ci mai degramă în sectorul de middle, unde costul unui yacht de lux este de rândul zecilor și nu a sutelor de mii, sau a milioanelor de euro.

Gina Rotaru
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
Pilgrim
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 2:38 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de Pilgrim »

skipper scrie:Ii bini di tat! Stiati ca in Romania se vand anual "in medie undeva la 200 de bucăți de yachturi de lux"?
Cititi si va cruciti!

... Cei mai mulți proprietari de yachturi de lux în România sunt oameni importanți de afaceri.
aha...acum am inteles , trebuie musai sa fie si importanti si de afaceri... :oops:
Go sailing... keep it simple!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de Florio »

Pilgrim scrie:
skipper scrie:Ii bini di tat! Stiati ca in Romania se vand anual "in medie undeva la 200 de bucăți de yachturi de lux"?
Cititi si va cruciti!

... Cei mai mulți proprietari de yachturi de lux în România sunt oameni importanți de afaceri.
aha...acum am inteles , trebuie musai sa fie si importanti si de afaceri... :oops:


Chiar asa, oameni importanti de afaceri ? Ca in Romania sunt oameni importanti, o iau ca atare. Dar unde naiba sunt afacerile ?
Nu stiu cat pret sa pun pe articol. Barci se vand, dar asta cu luxul e mereu gresit interpretata de presa ( a se vedea bazaconia cu Ajax, yacht de lux).
In afara de asta, tot ce apare in presa trebuie verificat, ca n-ai nici o siguranta. Poate fi si un articol de impulsionare a pietei, asa cum au tot aparut in ultimii 3 ani, genul " Piata imobiliara sesizeaza o crestere substantiala". Articole care vor sa mai "dea gaz" motorului gripat al vreunei ramuri economice . (Ma scuzati pentru cuvantul "economice" , stiu ca economie n-avem. Dar asa vine vorba :) )

Avatar utilizator
sss
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 141
Membru din: Mie Apr 20, 2011 6:01 pm

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de sss »

M-am infipt si eu repede in susnumitul site, vai ce bine m-am distrat, e marfa...

Iar Gina, Gina e pasiunea mea, mi-a rupt capu':


Jeanneau de 15.000 €, vedeta Romaero 2013! (foto)
Home « Ambarcatiuni « Cu vele

Promoțiile curg la Salon Nautic Internațional București! Zeci de ambarcațiuni și accesorii de navigație pot fi găsite la prețuri de producători, iar multe dintre ele sunt și la ofertă. Expozanții se întrec în reduceri de prețuri, iar pe aleea din fața expoziție întâlnești și o ambarcațiune second hand, la un preț extrem de rezonabil! Un yacht de mici dimensiuni, bine îngrijit, care se vinde cu 15.500 de euro.

Este singurul model de ambarcațiune second hand expus la eveniment! În ciuda faptului că nu este nouă, ambarcațiunea a atras atenția tuturor vizitatorilor. Motivul nu este doar poziționarea, așezată fix pe aleea principală din fața zonei în care se desfășoară Salon Nautic Internațional București, ci și a mărcii, celebra firmă producătoatre Jeanneau. O marcă de calitate, apreciată mai muut pentru rezistență decât pentru design.
Date tehnice

Este vorba despre un Jeanneau Tonic 23, KS, un model fabricat în anul 1968. Ambarcațiunea are 7.30 m lungime, 2.50 m lățime, pescaj 1.30 m și o greutate de 1420 kg. Deține o cabină separată la pupă, un salon și 4 locuri de dormit. Motorul este marca Honda, de 7KW de 20 l. Din păcate, ambarcațiunea nu poate fi văzută în interior întrucât proprietarul nu este la fața locului. Cu toate acestea, afișul de vânzare deține mai multe imagini cu interioarele ei, dar și cu mai multe specificații tehnice. Așadar, dacă sunteți tentați să deveniți proprietarul unei astfel de ambarcațiuni, dați o raită la Salon Nautic București, până duminică, cel târziu. S-ar putea să vedeți mai multe lucruri atractive...
Jeanneau în 2013

Compania producătoare de ambarcațiuni Jeanneau a lansat recent un nou model de ambarcațiune Sun Odyssey 469, din cadrul liniei de ambarcațiuni de navigație Sun Odyssey. Ambarcațiunea beneficiază de cele mai recente inovații și moștenește cele mai bune trasaturi ale acestei linii exclusiviste. Carena este alungită, bordul extrem de spațios, perfomanță mult mai bună față de precedenta și un design extrem de atractiv. Depășește cu puțin 15 metri lungime și are trăsături foarte apropiate de sora ei, modelul 509. Design-ul a fost conceput de artisul de la Jeanneau - Philippe Briand, ambarcațiunea putând fi contruită, la cerere, cu trei sau patru cabine.

Gina Rotaru

:D

Avatar utilizator
andy
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 154
Membru din: Mar Oct 25, 2011 8:04 pm
Localitate: 43°50'15.41" N 28°35'29.27" E
Contact:

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de andy »

Gina imi rupe retina ...
Citez din articolul:
http://www.nauticamagazine.ro/info/port ... l-romanesc

"două heliportur"
"regim de oll inclusiv."
"excapade de windsurs"
"Căciun astfel de poriect"
"banii profenind de la Comisia Europeani "

WTF ???!!!!!!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de skipper »

N-am inteles al cui e situl dar cred ca Ginutza e delegata de la Catavencu!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de Florio »

andy scrie:Gina imi rupe retina ...
Citez din articolul:
http://www.nauticamagazine.ro/info/port ... l-romanesc

"două heliportur"
"regim de oll inclusiv."
"excapade de windsurs"
"Căciun astfel de poriect"
"banii profenind de la Comisia Europeani "

WTF ???!!!!!!
Tu ai avtu mult nerv sa ctesti tot articlul profenind din putzul gandirii Ginutei . Un asemenea poriect ar trebui sa demram si noi, dar nu stiu daca avem relatii la Comisia Europeani . Iti dai seama sa facem la Buciu doua heliportur oll inclusiv ? Cu refill la tavita de mici . :)

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de Florio »

Lasand la o parte balbaielile Ginutei, am cautat minunea de investitie. Nu gasesc decat referiri minuscule, in presa scrisa si la DigiTV, ceea ce ma face sa am dubii mari. Spun ei ca in 2015 se va finaliza.
Experienta spune ca la noi e mai greu cu finalizarea . Happy ending-ul vine rarut, scump si peste termen . Asta daca mai finalizeaza cineva ceva, sau mai mult: daca se apuca de ceva .

Basbuzucii spun ca infig acolo o statiune de mare lux pentru oamenii cu bani. Iti dai seama ce problema avea litoralul, nu exista cazare si distractie pentru magnati.
Locuitorii din Tuzla sunt cu sperantele la gat, ei intrevad mai concret situatia cu luxul, citez: "asteapta turistii care daca nu vor alege hotelurile de lux, se vor caza in pensiunile localnicilor " . :D
Lux-lux, dar mai pe scurtatura. Adica in complexul de lux vor tzarai greierii, iar Tuzla va geme de studenti cazati la cort in curtea babei Floarea .

Ce ma intereseaza pe mine e ca au planuit si o marina. Mi-e teama sa ma gandesc ce inseamna pentru ei marina.
Oricum, dau si eu din gura degeaba. Lasa-i sa-si faca damblaua ! :)

La minutul 0:48 primarele prevede gajait viitorul : "Va fi o ..ula de oxigen pentru populatia comunei Tuzla "
http://www.digi24.ro/stire/Tuzla-Parc-n ... ului_81623" onclick="window.open(this.href);return false;
N-am auzit bine dar cred ca e vorba despre o BULA si nu altceva.
Asa cum pe aceste plaiuri a ramas mostenire nu bula papala ci o bula data de un gal intelept, ce a trait pe aceste meleaguri inca de pe vremea dacilor.
De atunci a ramas referire pe plaiurile noastre, la Bula Galului :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:.... Iti dai seama sa facem la Buciu doua heliportur oll inclusiv ? Cu refill la tavita de mici . :)
Pai daca isi aduce Gabi megaiahtul la sediu, avem deja un heliport. Pe doilea ar putea sa-l faca direct Buciu pe una din barcile dragon ca e loc destul! Da' musai sa-i puna si catarg de carbon la heliport; lux si o pulenta!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Piata din Romania

Mesaj necitit de skipper »

Santeti tristi? Va deprima mijlocul saptamanii si distanta mare pana in weekend? S-a terminat berea? A fatat pisica?
La orice v-ar fi innegurat ziua, exista o solutie: Ginuta! Ea repara orice tristete, aduce zambetul oricand si oriunde!
Pentru intristati si depresivii cronici astazi va prezentam: Ceasul cu pilot automat.


Ceas subacvatic cu pilot automat!

Tehnologia sparge aproape orice barieră! Te-ai gândit vreodată că ți-ai putea controla ambarcațiunea în timp ce faci scufundări? Dacă nu, ar fi cazul să o faci! Asta pentru că o nouă jucărie nautică a fost lansată pe piață, făcând deliciul pasionaților de navigație... și de fashion. Borbim despre un ceas subacvatic de lux, cu ajutorul căruia poți controla pilotul automat de la bordul ambarcațiunii tale (șalupe, yachturi și chiar croaziere). Se numește Quatix, face parte din gama de ceasuri subacvatice Garmi și a fost lansat în luna martie a acestui an! Reacția navigatorilor? De 3x OAU!!

Și nici nu-i de mirare! Un asemenea dispozitiv nu doar că te-ar putea scoate dintr-o încurcătură, ci îți oferă posibilitatea de a îți chema ambarcațiunea din port, până în mijlocul mării, unde eventual te afli într-o distracție de scuba diving... Pe scurt, un pilot automat pe propria mână, care poate fi accesat de la distanțe semnificative, cu o simplă apăsare de buton! Cine nu și-ar dori așa ceva? Iar aestea sunt doar câteva dintre caracteristicile de are beneficiază ceasul subacvatic Quatix...
Garmin New Quatix – o altă tehnologie

În timp ce restul lumii s-a axat pe aplicații marine pentru calculatoare comprimate, Garmin a trecut la next level, spărgând bierierele tehnologiei computerizate, oferind funcții inteligente, la un nivel subacvatic de 164 de metri. Ecranul este din fibră din sticlă, pentru ca imaginea să să poată vedea clar și în zonele întunecate ale mării. „Marea majoritate a clienților noștri se confruntă cu apă sarată, cer luminos și pești îndrăzneți. Quatix este o platformă rigidizată, care oferă o mare conștientizare a situației și control cu mobilitate completă, care oferă libertate deplină utrilizatorului, chiar și în mijlocul mării”, a declarat managerul de produs Quatix, de la compania Garmin.

Ceasul subacvatic Garmin Quatix include, de asemenea, un GPS, care poate obține locația în care se regăsește putrătorul. Durabilitatea bateriei este de la șase săptămâni la 16 ore atunci când activați GPS-ul. În funcțiile de bază ale acestui ceas se regăsesc „alarme, clopoței, diverse alerte cu vibrații, timer, cronometru și un ceas mondial, cu capacitatea de a afișa timpul în mai multe zone”. Toate putând fi utilizate în același timp...Și, pe lângă toate conexiunile cu aparatele de pe ambarcațiune, Quatix poate interfața cu Garmin PC, Mac și diferite aplicații iPad. În plus, este echipat cu senzori „ABC” - altimetru, barometru ci compas), însemnând 0 busolă cuun senzor electronic pe 3-axe. Ce îți mai poți dori de la un ceas subacvatic? Poate un sistem de mp3, subacvatic?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns