Metoda originala de invatat sailing

Experientele traitului pe barca.
Scrie răspuns
dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

cititi aici

http://interviewwithacruiser.blogspot.c ... Project%29

Un citat relevant:

Describe your first sailing experience
I bought a boat and took possession of it in Slovenia, a 3000 km away from where I lived. I loaded up a car and drove alone down there to take over the boat. My biggest problem was that I had never sailed before and it was a bit overwhelming to step on board the boat, not knowing how anything worked. In order to figure out how to set the sail, I had to spy on other boats with binoculars, because I couldn't figure out how the in-mast furling worked. Then once I got it out, I couldn't figure out how to get the rolling genoa in. After a few scary sea trials and a day circling outside the harbor, I cast off and sailed solo in the Med. for a year. It was a lot of fun, but I had a very steep learning curve.

Ce ICC, ce RYA... iti ajunge un binoclu.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de skipper »

Imi place de nenea asta desi n-as risca asa barca frumoasa ca sa invat iahting de la 0 pe ea. Dar el a reusit sa faca inconjurul lumii cu metoda asta asa ca jos palaria!

Ce mi-a mai placut:
- ca nu-i ajung 430w. Da' oare ce consumatori are nenena asta pe barca? Frigider de 300L?
- PPPPP = Proper Planning Prevents Piss-poor Performance
- Don't prepare yourself to death. It's better to just go for it, because no one ever leaves fully prepared and most of the preparations you do, you normally end up changing afterwards anyways. In romaneste: pleaca odata!
- You need at the very minimum 2 seasons to get from Panama to NZ or Oz
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

De ce nu-i ajung 430w - daca arunci o privire la site-ul omului o sa vezi ca in fiecare poza apar cel putin 5-6 beri... alea trebuie sa stea undeva la rece.. ;)

http://ajulseth.canalblog.com/

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:De ce nu-i ajung 430w - daca arunci o privire la site-ul omului o sa vezi ca in fiecare poza apar cel putin 5-6 beri... alea trebuie sa stea undeva la rece.. ;)

http://ajulseth.canalblog.com/
Da, pare un om serios, un scandinav scapat la bere ieftina, care nu se incurca cu doua pahare.

Imagine

Si iata un alt consumator in afara de frigiderul de 300L: masina de facut paine. Aia are o rezistenta electrica de cel putin 1800w.

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de Florio »

Corect !
Daca are un radar...e si ala un consumator marisor. Eu am vazut impreuna cu ADi Nita, un Farr cruiser de 45 picioare, care avea doua.
Daca mai pui vinciuri electrice, pilot automat, eu cred ca ai depasit bine valoarea . Totusi asa cum s-a spus mai sus, masina de facut paine e cireasa de pe tort. Aia are 1800w, am eu una :).
Daca te gandesti la consumatori de tipul asta, ai sarit in alta schema: cea casnica de pe continent. Pui fieru' de calcat, vitrina frigorifica, plasma, microunda si te rogi la mama natura sa-ti dea vant si soare cat sa-ti incarci acumulatorii :)

Oricum, 10kw/zi e un consum pe care nu il are niciunul dintre noi, acasa la el :)

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de skipper »

Florio scrie:Corect !
Daca are un radar...e si ala un consumator marisor. Eu am vazut impreuna cu ADi Nita, un Farr cruiser de 45 picioare, care avea doua.
Daca mai pui vinciuri electrice, pilot automat, eu cred ca ai depasit bine valoarea . Totusi asa cum s-a spus mai sus, masina de facut paine e cireasa de pe tort. Aia are 1800w, am eu una :).
Daca te gandesti la consumatori de tipul asta, ai sarit in alta schema: cea casnica de pe continent. Pui fieru' de calcat, vitrina frigorifica, plasma, microunda si te rogi la mama natura sa-ti dea vant si soare cat sa-ti incarci acumulatorii :)

Oricum, 10kw/zi e un consum pe care nu il are niciunul dintre noi, acasa la el :)
Pai sa le numaram, Coane Fanica, sa le numaram!
O sa fac un topic aparte cu asta ca ma intriga vikingul asta de nu-i ajung 1000Ah!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

ce-i culmea e ca omul, dupa ce a trait in "lux" pe mare, cu masina de paine, aer conditionat si alte alea, s-a mutat acuma pe uscat unde doarme pe o saltea imprumutata... eu cred ca e pervers.

Avatar utilizator
Pilgrim
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Apr 23, 2011 2:38 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de Pilgrim »

dan_matiesanu scrie:ce-i culmea e ca omul, dupa ce a trait in "lux" pe mare, cu masina de paine, aer conditionat si alte alea, s-a mutat acuma pe uscat unde doarme pe o saltea imprumutata... eu cred ca e pervers.
eu cred ca e un om liber... ;)
Go sailing... keep it simple!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de skipper »

dan_matiesanu scrie:ce-i culmea e ca omul, dupa ce a trait in "lux" pe mare, cu masina de paine, aer conditionat si alte alea, s-a mutat acuma pe uscat unde doarme pe o saltea imprumutata... eu cred ca e pervers.

Da' ai vazut si cu cine doarme?
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Metoda originala de invatat sailing

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

io v-am zis ca nu-i normal...

Scrie răspuns