Beneteau First 20 sau Tatto 26

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Salutare tuturor,
Sunt nou in domeniul navigatiei si am nevoie de ajutorul colegilor de forum mai experimentati.
Din experinta voastra care dintre cele doua modele le-ati recomanda si de ce?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Life is to short to stay on the dock!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de Florio »

MBG scrie:Salutare tuturor,
Sunt nou in domeniul navigatiei si am nevoie de ajutorul colegilor de forum mai experimentati.
Din experinta voastra care dintre cele doua modele le-ati recomanda si de ce?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Bine ai venit !
Raspunsul pana in prezent este: ambele in egala masura.
Barcile sunt diferite, atat de diferite incat nu pot fi comparate. Totul depinde de utilizarea pe care vrei sa o dai. De aceea este bine sa incepi in a-ti defini propriile dorinte de la barca la care aspiri.

-First 20' este o barca usoara, sportiva, mica (prea mica pentru necesitatile mele. Dar nu le discutam pe ale mele ci pe ale tale :) ), scumpa (37.700 USD "based price", haida-de ! )
-Tattoo 26- adica MacGregor-ul 26 de pana anul trecut- este o barca mai mare, cu un interior foarte spatios pentru dimensiunile ei, care poate fi folosita si pentru croaziere de familie in ape interioare si costiere. Pret 24.900 USD, barca si trailer.

Daca intrebarea m-ar viza pe mine, as exclude First 20 din start, din cauza pretului pus pentru ceea ce ofera. Desi m-am distrat de minune anul trecut pe o asemenea barca, la regata din octombrie de la Limanu. (barcile First 21.7 ale Nautic Life ) .

La fel as exclude si Tattoo 26, o barca nou aparuta, in favoarea unui MacGregor 26 care e aproape identic si are un raspuns vocal de la cumparatori, format in ani de utilizare. Astfel stiu la ce sa ma astept de la barca, iar pretul unui Mac26 este desigur sub cel al unui Tattoo nou, avand si avantajele accesoriilor extra prezente pe o barca utilizata .

Acum iaca, eu am dat raspunsul, nestiind daca intrebarea are in spate dorinta unui coleg de forum impatimit de navigatia usoara cu vele, sau este doar un "flame" publicitar care vrea sa nasca o discutie pe niste produse de piata :) .

In speranta ca se refera la un coleg velist, iti urez cautari fructuoase si decizii intelepte !

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Salut Florio!
Multumesc mult pt raspuns.
Tin sa precizez din capul locului ca nu am nici un fel de interese publicitare/econimice/de marketing,etc.
Sunt pur si simplu "virusat" de placerile navigatiei.
Momentan sunt in "training" in ceea ce priveste navigatia cu vele,deci de agaugat "S" -up pe permis si urmatorul pas este "B"-ul.
De fapt ca sa fiu corect mi-ai si raspuns in privat pe un alt forum la intrebarile legate de "S" si "B".
Am ales sa pun intrebarea aici pt ca pe celalate forumuri in momentul in care ai o intrebare de genul acesta esti fie catalogat ca agent publicitar fie ca papagal ca nu te ridici la nivelul "vetranilor".
Atentia asupra lui Tatto 26 mi-a fost atrasa de MacGregoru-ul tau, insa am citit ca MacGregor nu se mai fabrica si ca productia a fost preluata de fiica si ginere parca(sper sa nu gresesc) si acum se numeste Tatto.
Practic am avut la indemana cometariile/impresiile/relatarile tale din calatorii(pt care inca o data multumesc) referitoare la Mac26 pe de o parte si informatie(mai mult publicitara) luata de pe site-uri din afara despre First20.
Nu am vazut nicaieri comentarii ale cuiva care sa foloseasca First-ul asa cum folosti tu Mac-ul.Adica experientele cuiva de la noi care este indragostit de navigatie si care "bate" apele cu un First.
Prefer sa adun cat mai multa informatie si in momentul in care voi avea ocazia sa testez ambele ambarcatiuni(si de ce nu si altele) sa am cat de cat o idee si sa pot sa compar cu anumite repere.
Am discutat cu o singura persoana care se ocupa cu naviatia pe tema Mac sau First si ideea lui din start a fost ca Mac-ul este o struto-camila si ca First-ul este o barca "corecta" pe cand Mac-ul nu. Oricum raspunsul lui avea in spate si o doza mare de subiectivism legat de faptul ca are interese directe in promovarea/vanzarea First.
De aceea am decis sa deschid acest subiect aici,in speranta ca voi reusi sa adun informatie de la oameni care se dau in mod constant cu aceste modele de ambarcatiuni si nu au (neaaparat) intrese comerciale legate de un model sau altul.

Multumesc inca o data pt raspuns.
Life is to short to stay on the dock!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de Florio »

MBG scrie:Salut Florio!
Multumesc mult pt raspuns.
Tin sa precizez din capul locului ca nu am nici un fel de interese publicitare/econimice/de marketing,etc.
Sunt pur si simplu "virusat" de placerile navigatiei.
Momentan sunt in "training" in ceea ce priveste navigatia cu vele,deci de agaugat "S" -up pe permis si urmatorul pas este "B"-ul.
De fapt ca sa fiu corect mi-ai si raspuns in privat pe un alt forum la intrebarile legate de "S" si "B".
Am ales sa pun intrebarea aici pt ca pe celalate forumuri in momentul in care ai o intrebare de genul acesta esti fie catalogat ca agent publicitar fie ca papagal ca nu te ridici la nivelul "vetranilor".
Atentia asupra lui Tatto 26 mi-a fost atrasa de MacGregoru-ul tau, insa am citit ca MacGregor nu se mai fabrica si ca productia a fost preluata de fiica si ginere parca(sper sa nu gresesc) si acum se numeste Tatto.
Practic am avut la indemana cometariile/impresiile/relatarile tale din calatorii(pt care inca o data multumesc) referitoare la Mac26 pe de o parte si informatie(mai mult publicitara) luata de pe site-uri din afara despre First20.
Nu am vazut nicaieri comentarii ale cuiva care sa foloseasca First-ul asa cum folosti tu Mac-ul.Adica experientele cuiva de la noi care este indragostit de navigatie si care "bate" apele cu un First.
Prefer sa adun cat mai multa informatie si in momentul in care voi avea ocazia sa testez ambele ambarcatiuni(si de ce nu si altele) sa am cat de cat o idee si sa pot sa compar cu anumite repere.
Am discutat cu o singura persoana care se ocupa cu naviatia pe tema Mac sau First si ideea lui din start a fost ca Mac-ul este o struto-camila si ca First-ul este o barca "corecta" pe cand Mac-ul nu. Oricum raspunsul lui avea in spate si o doza mare de subiectivism legat de faptul ca are interese directe in promovarea/vanzarea First.
De aceea am decis sa deschid acest subiect aici,in speranta ca voi reusi sa adun informatie de la oameni care se dau in mod constant cu aceste modele de ambarcatiuni si nu au (neaparat) intrese comerciale legate de un model sau altul.

Multumesc inca o data pt raspuns.
Tocmai de aceea intrebam ce iti doresti de la aceasta barca si care e aria ta de interes in navigatie. Doresti sa ai aproape barca, sa navighezi aici in Romania? Doresti sa o tii in strainatate pe niste ape mai frumoase, intre insule ? Navighezi cu familia, cu prietenii sau singur ?
Pentru navigatia in Romania, in apele de coasta si cele interioare, struto-camila e o alegere care atinge toate dezideratele, intr-un buget mic.
Pentru un buget mai mare, care sa includa nu numai achizitia dar si mentenanta, cheiajul, asigurarea, etc, daca nu te bazezi pe prieteni la toate iesirile, poti lua o barca intre 30 si 40' cu care sa te descurci singur. Peste dimensiunile astea implica sa ai si un coechipier, doi, sau un echipaj mai mare, dupa dimensiunile si manevrabilitatea barcii.
Desigur, o astfel de barca iti limiteaza posibilitatile de explorare ale apelor romanesti, asa ca in afara participarii la regatele locale, nu vad de ce ai tine-o in Romania.

Acum despre First 20', am mai spus ca e o barca prea mica, pentru necesitatile mele. Inteleg si vehementa unora in a lauda un mic velier doar pentru ca e nascut numai pentru vele, insa personal nu dezvolt pasiuni oarbe, ci fac o lista de plusuri si minusuri, pentru fiecare situatie.
In cazul acesta, pentru mine personal, struto-camila nu poate fi comparata cu First 20' si nici cu First 21,7 '. E net superioara ca spatiu interior, ca spatiul exterior, confortul derivat din acestea si dotarile incluse, am observat practic asta toamna ca e mai stabila in vant si rafale puternice, e mai mare, e mai sigura, iar aptitudinile ei de a putea la nevoie merge cu mare viteza la motor, ai sa le apreciezi mult cand va fi cazul.
Eu am trecut printr-o situatie dificila de mare puternic montata, iar aceste ultime aptitudini ne-au fost de mare folos. Struto-camila are in pretul ei (mai mic decat First-ul) si un peridoc usor de folosit chiar cu o berlina oarecare.
First-ul ii poate fi superior doar ca viteza, lucru de care inca nu sunt sigur pana nu vad :) . Dar si asa, un castig de 0,5 nd nu cred sa fie un deziderat pentru nimeni, atat timp cat vine la pachet cu atatea minusuri de confort, stabilitate, etc...

In raspunsul anterior am pus doar problema pretului, care in opinia mea ar putea cumpara astazi o barca mult superioara.
Despre Tattoo am doar rezerva micilor schimbari pe care le-au facut la modelele anterioare de Mac26, deja rodate. Poate ele sunt in bine, dar n-am de unde sti pana nu se cumpara un numar de exemplare, ca sa aflam de la proprietarii lor.

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Multumesc mult pentru informatii.
Acum m-am lamurit ce repere sa imi iau in momentul in care voi avea ocazia(sper) sa testez ambele barci.
Situatia ideala este aceea in care detii o barca care genereaza costuri cat mai mici si iti ofera un maxim de satisfactie.
Foarte interesanta observatia legata de peridocul cu care vine "standard" Tatto-ul.
Evident ca toata lumea vrea sa aiba cat mai mult loc pe barca,confortul fiind foarte important.
Pana la urma se numeste navigare de agrement.
Diferenta de viteza(daca exista) intre barci mi se pare nesmnificativa.
Este important insa aspectul legat de posibilitatea folosirii unui motor mai mare,evident asa cum ai spus si tu poate face diferenta la un anumit moment.
inevitabil vine vara si sper sa existe mai multe opinii ale celor ce folosc fie first-ul, fie mac-ul redenumit tattoo.
Life is to short to stay on the dock!

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Ca si "echipaj", la bord de cele mai multe ori vom fi in jur de 4 persoane: eu ,sotia si inca un cuplu de prieteni.
Eu ma voi ocupa cu navigatul iar restul lumii cu plaja si distractie.
La punctele de acostare evident ca toata lumea se apuca de pescuit :P
Life is to short to stay on the dock!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de Florio »

MBG scrie:Ca si "echipaj", la bord de cele mai multe ori vom fi in jur de 4 persoane: eu ,sotia si inca un cuplu de prieteni.
Eu ma voi ocupa cu navigatul iar restul lumii cu plaja si distractie.
La punctele de acostare evident ca toata lumea se apuca de pescuit :P
In cazul acesta, raspunsul a devenit clar : Benneteau First 20' a iesit din calcul.
Aceasta barca este foarte buna pentru iesiri sportive, competitii sau orice implica navigatie de scurta durata, in cursul unei zile. In First vei putea intra doar tu si un prieten, aplecati de mijloc in chip de compas, cum spunea un comic pe vremuri.
Utilizarea ei in navigatia de placere, mai ales daca include sotia sau prietena, devine chinuitoare din cauza spatiului foarte modest si a lipsei conditiilor ce definesc macar in linii mari o croaziera. Cel mai usor de identificat este de pilda toaleta. Mergi cu sotia si un cuplu intr-o croaziera de 4 zile, fara o toaleta :) si s-a terminat cu iesirile voastre pe apa.

Totusi am observat ca in discutia noastra nu ai facut niciodata referire la pretul acestor barci. Lucru care mie imi pare de mirare, stiind ca e primul luat in calcul de catre un doritor de ambarcatiune (asta e si motivul pentru care initial am crezut ca am de-a face cu un dealer, nu cu un cumparator :) ).
In pretul acestui First poti cumpara o barca de 40' de pilda.
Sau iaca, o simpla cautare fara nici un efort, arata ca intr-un pret cu 4000 de euro mai putin decat minusculul First "basic" poti lua acum o Bavaria 340 Caribic, cu toata aparatura si dotarile, incluse : http://www.boatshop24.co.uk/advert/bava ... r/40829676" onclick="window.open(this.href);return false;
Care arata ca in pozele de mai jos .
Zic si eu :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Foarte tari pozele si arata f bine ambarcatiuniea.

Ieri am intrat un pic in first (este adevarat ca era pe uscat asta a fost situatia) si am inteles ca este stric o barca cu care sa pleci cu un amic sau doi si cam atat.
Sau daca vrei o barca cu care sa te dai "cu baietii".
Probabil ca este foarte buna pt ceea ce a fost proiectata/gandinta insa nu este ceea ce caut.
Acum legat de partea cu pretul/banii/etc:
Evident ca orice doreste sa pleateasca cat mai putin sau eventual sa obtina gratis lucrurile pe care si le doreste.
Nefiind limiat de timp(incepator fiind-deci nu trebuie sa am barca mea acum...) am zis ca este bine sa studiez piata,sa indentific caracteristicile pe care le caut la o barca, sa fac compartie intre modele si odata setate aceste repere sa caut barca care se apropie cat mai mult de ceea ce doresc.
Am invatat ca orice vis se caldeste pas cu pas si ca atare am spus sa procedez in consecinta.
Evindent ca pretul indica clar in favoarea tattoo insa pana la urma este vorba despre raportul intre ce platesti si ce primesti.
La noi in tara nici nu stiu cine distribuie mac/tattoo.
S-a intamplat sa citesc mult din relatarile tale despre mac si apoi sa vad si first-ul.
Despre el nu am gasit nimic scris de utilizatori de la noi si de aceea am zis ca nu strica sa intreb.
Insa asa cum spuneam trebuie mai intaii sa gasesc barca care indeplineste cat mai mult din criteriile mele,sa vad ce insemana ca si costuri(achizitie+exploatare+intretinere) si apoi sa vad ce compromisuri trebuie sa fac pt a ajunge cat mai aproape de ceea ce imi doresc.
Apropo,pe tine cat te costa folosirea/intretinerea/etc baricii pe an?

In alta ordine de ideei,orice sugestie este bine venita.
Asa cum spuneam si mai sus,foarte interesanta varianta propusa de tine,in mod sigur o trec pe lista.

Multumesc inca o data pt informatii.
Life is to short to stay on the dock!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de Florio »

MBG scrie:Foarte tari pozele si arata f bine ambarcatiuniea.

Ieri am intrat un pic in first (este adevarat ca era pe uscat asta a fost situatia) si am inteles ca este stric o barca cu care sa pleci cu un amic sau doi si cam atat.
Sau daca vrei o barca cu care sa te dai "cu baietii".
Probabil ca este foarte buna pt ceea ce a fost proiectata/gandinta insa nu este ceea ce caut.
Acum legat de partea cu pretul/banii/etc:
Evident ca orice doreste sa pleateasca cat mai putin sau eventual sa obtina gratis lucrurile pe care si le doreste.
Nefiind limiat de timp(incepator fiind-deci nu trebuie sa am barca mea acum...) am zis ca este bine sa studiez piata,sa indentific caracteristicile pe care le caut la o barca, sa fac compartie intre modele si odata setate aceste repere sa caut barca care se apropie cat mai mult de ceea ce doresc.
Am invatat ca orice vis se caldeste pas cu pas si ca atare am spus sa procedez in consecinta.
Evindent ca pretul indica clar in favoarea tattoo insa pana la urma este vorba despre raportul intre ce platesti si ce primesti.
La noi in tara nici nu stiu cine distribuie mac/tattoo.
S-a intamplat sa citesc mult din relatarile tale despre mac si apoi sa vad si first-ul.
Despre el nu am gasit nimic scris de utilizatori de la noi si de aceea am zis ca nu strica sa intreb.
Insa asa cum spuneam trebuie mai intaii sa gasesc barca care indeplineste cat mai mult din criteriile mele,sa vad ce insemana ca si costuri(achizitie+exploatare+intretinere) si apoi sa vad ce compromisuri trebuie sa fac pt a ajunge cat mai aproape de ceea ce imi doresc.
Apropo,pe tine cat te costa folosirea/intretinerea/etc baricii pe an?

In alta ordine de ideei,orice sugestie este bine venita.
Asa cum spuneam si mai sus,foarte interesanta varianta propusa de tine,in mod sigur o trec pe lista.

Multumesc inca o data pt informatii.
Tattoo (ca si MacGregor-ul de pana acum) e adus in Romania de Robert Ambrozie. Anul acesta a avut un stand la Romanian Boat Show, cu imaginile Tattoo si caracteristicile. Anii trecuti a avut in stand si un model Mac 26M.
Despre Tatto nu si-a exprimat inca nimeni opiniile, nici chiar pe omniprezentul Youtube. Exista doar doua filmulete facute de un anume Eric, la targul de ambarcatiuni din Montreal : http://www.youtube.com/watch?v=DODc8Wow0is" onclick="window.open(this.href);return false;
Probabil inca nu a cumparat lumea (ca in bancul cu Ferrari :) )

Intretinerea barcii mele nu costa nimic. In extrasezon sta in curtea proprie. O data la 3-4 ani i-am dat un strat antifouling.
Taxele catre stat sunt dupa cum ti-o incadreaza Fisc-ul (cate bordeie, atatea obiceie).
Locul in marine este iarasi dupa modul de administrare al fiecareia.
Desigur, luat la bani marunti mai sunt taxele periodice la doi ani si jumatate, pentru efectuarea inspectiei barcii, taxa pentru peridoc, inspectia periodica a acestuia si asigurarea.
Dar in principiu, la intrebarea ta despre costurile de intretinere ale barcii, acestea tind asimptotic spre zero :) .

MBG
Hauptgefreiter
Hauptgefreiter
Mesaje: 50
Membru din: Lun Mai 05, 2014 1:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Beneteau First 20 sau Tatto 26

Mesaj necitit de MBG »

Ok,am inteles care este ideea cu depozitarea barcii in curte pe timpul iernii.
Am intrebat despre costurile de explatare deoarece am vazut ca ai barca de ceva vreme si ca atare se poate face o medie a cheltuielilor.
Casco la barca nu ai?
Sau nu renteaza sa faci asigurare barcii?
Am incercat sa gasesc un site sau o adresa de show room a celor care aduc mac/tattoo insa fara succes,am dat peste o scoala de yachting si atata tot.
Optiunea second hand este categoric de luat in seama insa presupune si f multe riscuri.
Evident ca trebuie sa capat ceva experineta si trebuie sa ma documentez serios inainte de a lua o decizie.
Tocmai de aceea am si cerut pareri pe forum in speranta ca imi voi deschide noi oportnitati.
Life is to short to stay on the dock!

Scrie răspuns