Delivery St. Martin - Spania

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

Am plecat sambata trecuta din St. Martin in Caraibe spre Azore si apoi Gibraltar, Palma de Malorca si Roses ca destinatie finala.
4 mai.jpg
Barca e un motor yaht Sunreef 70, o minunatie care a costat aproape 4 milioane de euro.
Mai inainte am adus un Lagoon 62 din St.Vicent in Martinica.
Cum netul pe barca merge prin satelit e foarte limitat in viteza si debit asa ca mai reusesc sa pun din cand in cand cate ceva pe Facebook.
O sa pun si aici de cum am ocazia si mai multe la intoarcere.

7mai
26 53N 52 41W M1 V1S A7/10 COG055 SOG9.3
Ploua marunt, cred ca am prins frontul din urma.
Situatia la bord e catastrofala: s-a terminat iaurtul cu capsuni si trebuie sa trecem pe iaurt cu caise. Capitanul avea o rezerva personala de Creme brulee dar echipajul i-a dibuit-o si drajmuit-o. Acum mai are doua borcanele, cred ca doarme cu ele sub perna.
Avocado nema, berries o cutiuta,pepene o jumatate si ultimul mar l-am mancat eu ieri preventiv. Nici suedeze nu avem destule!
Astea nu-s conditii de traversada, astea nu-s conditii sa bati recorduri pentru iahtingul romanesc!
Prevad o mutiny!
7 mai 2.jpg
8mai
28 52N 49 02W M0.5 V1N A3/10 COG055 SOG9.3

Aseara am avut unul din cele mai frumoase apusuri pe care le-am vazut singur vreodata!
De vreo 30 de ore tot am mers sub un front rece ca aia din desenele animate care merg sub norisorul lor, cumva s-a potrivit sa avem aceeasi directie si aceeasi viteza. Si ieri pe dupa-amiaza a inceput sa-si piarda din puteri, sa incetineasca si sa se subtieze. Cam ca un caine batran care trage sa moara.
La fronturi asta se cheama ocludere. Balaurul ocluza sub ochii mei. Pe la 6 deja eram in fata lui si spectacolul era vizibil pe tot orizontul. Norii care alaltaieri umpleau negri orizontul de sus pana jos si din S in N, cumulonimbus balaurus, acum se desirasera in niste cumulusi benigni de ziceai ca esti vara in Baragan.
Cireasa pe tort, soarele s-a gasit sa apuna taman dupa desiratii astia si isi arunca razele ca printre niste dinti de pieptene. Totul intr-o culoare ceva intre rosu purpura si roz coraille, nici din Photoshop n-as fi putut-o scoate asa.Am ramas prostit in admiratie vreo ora intreaga.
Ceea ce va dorim din plin si domniilor voastre!
PS Rascoala se amana; am mai gasit un iaurt cu capsuni!
7 mai.jpg
09mai
30 25N 45 59W M1 V2NE A8/10 COG061 SOG9
Noapte neagra rau, mergem ca-n smoala!
N-am dormit aproape de loc, m-a tot framantat o problema de trigonometrie sferica.
Daca vrem sa verificam compasul dupa azimutul rasaritului soarelui si constatam cu stupoare ca almanahele nu are si tabelele de amplitudine, cum rezolvam numai cu tabelele cu GHA si declinatie? Rezolvarea cu teorema sinusurilor, pls, nu aia standard cu cosinusurile.
Oare o fi de la iaurt? Chiar sa-mi cauzeze in halul asta?
PS Rascoala se amana pe termen nedefinit: ieri am avut sushi pe saturate.
9 mai.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

32 10N 41 25W M0 V3S A6/10 C088 S9
Klimera palicari!
Mergem spre est vreo 8 ore preventiv.
Aseara se discuta daca sa luam sau nu cap de Madeira din cauza de vantoasa care se prevedea peste 2 zile la SW de Azore, taman in drumul nost.
-N-are cum! Am tinut-o pe a mea.
Santem intre doua zone de presiune inalta si e normal sa fie ceva mazgaleala in santul dintre ele dar pana la un vaj serios e cale lunga. Si improbabila.
Noi am nimerit sa mergem prin santul asta de vreo patru zile, caz tipic de karma incarcata, si ne-am obisnuit: frig, nori, ploaie, paclita. Dar nu vantita ca n-are de unde. N-are baba ca ne-ar da!
Pana si forecasterul Lee de la NOAA (isi trec numele in coltul hartilor sinoptice; de acolo il stiu nu ca l-as cunoaste personal) nu mai stie ce sa zica: ba il pune rece ba oclus ba pune chiar doua unul dupa altul ba azi vad ca il da oclus care se transforma in rece. Pentru asemenea blasfemii o sa-l bata studentii de la meteorologie daca il prind!
In rest dupa masa festiva de ieri arozata corespunzator ideea unei rascoale ramane la Capt. Bligh, la noi e pace, antanta si siesta.
Toate femeile stie ca binele invinge! Iasas!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de Florio »

Bun asa, se cerea o garnisire a site-ului cu o traversada, ceva :) . E interesant ca ne dai vesti in timp real, lucru mai rarut intalnit.
Am de la inceput ca apa dulce e singurul lichid in traversada voastra "uscata" :) , asa imi si explic baleierea intre geometrie si trigonometrie, cu recidive si la ceas tarziu.
Nu-i bai, iti antrenam noi ficatul aici, cand vei ajunge.
Aveti si o estimare pentru sosire in Spania ?

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

ETA in Rosas 25 mai
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

33 14N 37 51W M3 V7-8N A4/10 COG90 SOG8.8 Frig
Ne-a tras-o! Pe la 1 aveam V40 nd si valuri de fata si facea iahtul ca morcovul in supa. Neavand vele si chila ca velierele, asta are miscarile mult mai bruste si dezordonate pe toate axele.
La 20 de m lungime ii pleaca pupa de zici ca ne dam pe gheata. Drifting curat!
E tare inconfortabila la mare montata indiferent de directia valurilor. Pe la ora 130 ajunsesem la vorba lui Dean Martin: nu esti suficient de beat daca poti sa stai intins pe podea fara sa te tii!
Te arunca din pat nu alta. Acum s-a mai potolit dar tot numi pot face o cafea decat daca e so beau din lighean. Mestec boabe si astept vremuri mai bune.
Care nu prea par sa se arate ca diseara mai vine un vaj tot pe aceeasi directie (asta dupa Passage weather ca dupa Lee ieseam la plaja). Orice solutie am alege e proasta asa ca nu schimbam nimic: mergem intins spre est si daca putem cotim nord spre Azore daca nu Madeira dar Madeira e musai sa intram ca nu avem suficienta motoghina pt Gibraltar. Cum nici la Madeira vremea nu e tocmai parfum prevad vremuri interesante.
PS: Lee, te bag in p m!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

33 37n 37 06w M4 V7N
Mergem cu 4-5 nd spre NW doar ca sa luam valurile de prova. E pozitia cea mai suportabila.
Daca si cand se mai imblanzeste o cotim spre Azore. So far so good.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

35 43N 32 47W M3 V4ENE A10/10 COG060 SOG8
Cand s-a asfaltat autostrada asta cred ca licitatia a castigat-o o firma romaneasca "de bine" ca prea are gropi. E toata numai gropi si damburi, isi rupe barca planetarele daca o mai tinem mult asa. De aia si mergem numai cu a doua!
Pentru intarirea moralului aseara am avut cuscus cu curry. Am refuzat politicos eu deja avand moralul cam tare!
Acum ma bag la un somn lung ca se anunta vreme cu mult praf si Kama Sutra cere sa fii odihnit! Ceea ce va dorim si dvs!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

Si continuarea insemnarilor trimise pe Facebook in timp real:

May 13 •
Clar, clar a fost 23 august ieri. Avem dovada irefutabila: azi a bagat balene.
A bagat doua din alea mari, ondulatorii si pufaicioase. Balene cu aburi. A ajuns cat sa ia toata lumea poze si filme, sa aiba ce povesti la nepoti. Dupa care s-au scufundat pentru lunch, bagase calamari la cantina balenelor.
Sarbatoare mare: a bagat azi chiar si o meduza din aia cu vela din care altadata era balta plina.
Pe pariu ca daca galopam asa maine baga si portocale? Si mere, mai ales mere sa bage ca nu mai pot.
Dau un regat pentru un mar!

May 14 •
22 de mile
Se vede insula.
Mariuca, a bagat lebeduze!

May 23
37 38N 23 12W COG092 SOG10 M2 V3N A3/10
Gata cu huzurul turistic, sa mai si muncim ceva!
Plecat azi dimineata la 7 spre Gibraltar unde speram sa ajungem marti dimineata.
Vreme superba aici, cum am iesit de dupa insula a aparut soarele, s-a descoperit cerul si s-a facut cald.
Cred ca a fost o mare sarbatoare azi c-au bagat de toate: o testoasa, un card mare de delfini si trei balene grase. Ba in premiera a evoluat un marlin(sau ton?) la un exercitiu de saritura cu mers pe coada. Juriul i-a dat nota maxima.

May 26 •
Pt ca avem peste 20 m nu putem merge decat prin TSS nu pe langa unde-i calm si bine.
Cam in 4-5 ore intram in primul TSS de la vest de Gibraltar, unde se aduna toti baietii mari, pe noapte fara luna, cu AIS in pioneze si cu MARPA calculand aiurea.
Admirati spectacolul pe Marinetraffic si tineti-mi pumnii!
Echipajul imbraca pantalonii maro!

May 29
Noaptea pe fulgeratura
C-atuncea manjii se fura!
Sau dupa caz, iahturile de mare lux dar gingase fug sa ancoreze de mare urgenta in primul port ca venea mare furtuna cu fulgere peste noi.
Si daca ne trasneste ne arde toata electronica si fara ea santem in curul gol.
Sau, dupa caz, plin!
Baby, we're going to Ibiza!

May 30 •
Ajuns ok in Roses dupa 3758 de mile!
Job done!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

Am refacut traseul de pe gps: erau 3970 de mile! Greu dar am biruit!
StM-Rosas.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delivery St. Martin - Spania

Mesaj necitit de skipper »

Recolta bogata pana acum!
recolta.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns