Barcă supravelată

Daca are o vela cat o batista sau daca e Soimul Maltez, aici e marina!
Scrie răspuns
ghrt
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 132
Membru din: Vin Mai 13, 2011 11:46 pm

Barcă supravelată

Mesaj necitit de ghrt »

Un filmuleţ frumos despre re-descoperirea unei bărci folosite la racing în Marsilia secolului XIX... are nişte vele enorme faţă de carenă :-)


lipan
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 109
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:16 pm

Re: Barcă supravelată

Mesaj necitit de lipan »

O barcă care îmi place, fiind foarte apropiată de una la care visez dar n-o să o am niciodată: Herreshoff
Am observat că ghiul, probabil datorită dimensiunii şi greutăţii, când randa nu este întinsă, stă pe un suport.
Sunt curios cât cântăreşte chila şi de câţi inşi este nevoie pentru a ridica şi manevra velatura.
Din păcate nu mi-a plăcut că bompresul, lung ceva mai mult de jumătate de barcă, intra în apă când barca sălta.

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Barcă supravelată

Mesaj necitit de Florio »

Doamneee.... la minutul 10:08 - 10:30 am avut orgasme vizuale !!! :)

x_petrolist
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 97
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:38 pm
Localitate: New Jersey
Contact:

Re: Barcă supravelată

Mesaj necitit de x_petrolist »

lipan scrie:O barcă care îmi place, fiind foarte apropiată de una la care visez dar n-o să o am niciodată: Herreshoff
Am observat că ghiul, probabil datorită dimensiunii şi greutăţii, când randa nu este întinsă, stă pe un suport.
Sunt curios cât cântăreşte chila şi de câţi inşi este nevoie pentru a ridica şi manevra velatura.
Din păcate nu mi-a plăcut că bompresul, lung ceva mai mult de jumătate de barcă, intra în apă când barca sălta.
Greementul pare a fi "sliding gunter". Ca si randa cu pic, gunterul are un support pe care se aseaza impreuna cu ghiul cind randa este coborita.
Barca din film se aseamana cu Alerion al lui Herreshoff (probabil si altele). Dar si NGH s-a plimbat prin Provence prin 1875 si a trecut si prin Marseilles. Probabil acest velier superb i-a atras privirea si i-a folosit ca inspiratie mai tirziu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns