Laura Dekker

Aici povestim pe unde am fost cu barcile noastre sau pe unde ne facem planuri de duca!
Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Laura Dekker

Mesaj necitit de skipper »

Laura Dekker, olandeza de 15 ani care incearca sa doboare recordul australiencei Jessica Watson si sa devina cea mai tanara persoana care inconjura lumea pe barca a reusit, in ciuda opozitiei justitiei din tara natala, sa traverseze Atlanticul, a intrat in Pacific prin Canalul Panama pe 13 apr si acum a trecut de Galapagos in Drum spre Marchize.
Mai multe detalii pe situl propriu care se deschide direct in pagina de donatii!
Astept cu maxim interes primul copil care va fugi de-acasa la 10 ani ca sa faca inconjurul lumii!
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Carasu'
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 122
Membru din: Mie Apr 20, 2011 5:09 pm

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de Carasu' »

Eu ca simplu spectator din fotoliu urez micutei navigatoare sanatate , inspiratie si tot norocul din lume.
Referitor la carcoteli ele sunt multe : e prea mica ,nu are experienta , parinti inconstienti , DAR opinia mea este ca plecarea intr-o astfel de aventura nu te gaseste niciodata pregatit (oricine ai fi si oricata experienta ai avea).Parearea mea

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de skipper »

Toata lumea ii ureaza la fel, numai de bine si sa se intoarca safe and sound.
Singura mare problema pe care o vad aici e ca se tot forteaza barierele de varsta pana cand un pusti de 10 ani va face buba mare. Nu toti vor avea noroc de vreme buna, nu toti vor sta legati in scaun la Laura W pe vreme de furtuna, nu toti vor scapa ca ea numai cu un cucui si niste vanatai, nu toti se vor putea intoarce ca aia din USA cand li se strica barca. Necazurile pot fi mult mai serioase si nebunia asta ar trebui stopata cumva.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

menestras
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Mesaje: 77
Membru din: Lun Apr 25, 2011 8:58 pm

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de menestras »

Singurul mod de a se stopa mania asta este sa nu mai vorbim desprea asta. Astfel, nu vor mai fi sponsori.

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de skipper »

La un an dupa ce a plecat din Gibraltar, tanara a reusit sa treaca Oceanul Pacific si acum e in Stramtoarea Torres care desparte Australia de Papua Noua Guinee.
O mai asteapta Oceanul Indian, niste pirati de bine, cateva mari si e acasa!

Imagine
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de Florio »

Mult nu mai are...cam inca pe atat :) .

Eu n-am inteles ce au cautat ultimele 3 fete, solitare, pe apa ? Tinere, frumusele, isi irosesc nurii in bataia vantului si isi numara bataturile din palma, ca Roz Savage, cu mandria de fi infruntat oceanele in barci mici, singurele-singurele. E si asta o dileala la moda, in care femeia sa uite de feminitate si sa imbrace trasaturi cat mai masculine: duritate, stoicism, incrancenare. O fi o refulare a speciei umane, mult prea numeroasa, care isi cauta echilibrul natural incercand se se mai rareasca :)

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

man, cred ca esti prea adanc...
eu zic ca-i bine, mai inspira alte femei (neveste...) sa vina pe barca, ce-i rau in asta? ;)

Florio
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Mesaje: 1159
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de Florio »

dan_matiesanu scrie:man, cred ca esti prea adanc...
eu zic ca-i bine, mai inspira alte femei (neveste...) sa vina pe barca, ce-i rau in asta? ;)
Hahahah...pai sa vina, zic si eu !
Dar sa plece singure pe mare , ce inCURajare e asta ? :D Fetele sa stea langa noi, nu nauce si solitare ! Mergem si noi pe mare, ne bucuram de croaziere in tovarasia lor :) .

Ei, spunam si eu o vorba, cat sa zici ca nu-i nimic. Dar vorba lui Romeo: parintii astia insetati de afirmarea progeniturii, au sa-si dea seama de realitate doar cand o sa faca buba unul dintre copiii "circumteristi".
Si sa te tii talk show-uri, lamentari, acuze si tone de fariseism deversate pe mass media.

dan_matiesanu
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 11, 2011 4:02 pm

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de dan_matiesanu »

sincer, eu nu cred ca o sa-si dea seama nimeni de nimic, chiar si daca se intampla o nenorocire, ca s-au mai intamplat - n-a calcat-o pe una petrolieru pe langa hong-kong? ea a scapat cu viata, da' patzania s-a intamplat, barca a fost pierduta parca... daca cineva are piticul asta o sa gaseasca explicatii si motive ca sa o faca oricum. asa ca eu cred ca toata agitatia, oricat e ea de bine intentionata, chiar si venita din surse cu reputatie majora (de exemplu si robin knox johnston a scris despre asta, fiind impotriva) n-o sa impiedice nimic. Ce le poti face? sa le interzici plecarea? pai nu pot pleca din alta tara? sa nu "omologhezi" recordul? pai il popularizeaza ei oricum, o data ce-i facuta treaba, ramane facuta, astia n-au nevoie neaparat sa fie trecuti in vreun catastif, lor le ajunge celebritatea, care nu poate fi controlata prin regulamente.

asa ca, parerea mea e mult mai simpla - eu nu mi-as trimite copilul, insa fair winds laura dekker si toti ca ea si cam asta este...

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Laura Dekker

Mesaj necitit de skipper »

Nici australianca Jesica Watson nu sta degeaba ca incepe lumea s-o uite: se antreneaza cu un echipaj de aceeasi varsta sa participe la Sydney-Hobart. Doamne ajuta!

Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns