Cine sant membrii si ce vor ei

Despre membri si functionarea forumului.
Scrie răspuns
Pelicanul
Oberstabsgefreiter
Oberstabsgefreiter
Mesaje: 128
Membru din: Vin Ian 27, 2012 10:51 am

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de Pelicanul »

Salutare tuturor !

Sint Nicu Moise, "capitanio da barcocia" pe Siutghiol. Am un 470 adus din Germania, plus C si D, ca vreau o barca mai (de) mare cit de curind.

Am descoperit de citeva luni forumurile astea de barci, sint si barcaholic si am si ceva compase prin cap si vreau sa va intreb ce se mai aude cu propunerea lui Vali de aici : viewtopic.php?f=13&t=6&start=10. Toate trei forumurile sint bune, singurul lor defect este ca sint deja prea multe. Competitia in postari de calitate se poate aprecia mai bine cind sint toate la un loc.

Din pacate nu voi putea ajunge in Bucuresti week end -ul asta, am auzit ca se vor intimpla lucruri mari pe acolo :-).

Spor la bricolaje si la iesit pe apa !

Admin: bine ai venit, capitane ot Sutghiol! Sa faci cat mai mult mile si cat mai multe povesti frumoase ca maine poimaine vine vara!
Dinspre partea cu unirea forumurilor nu se mai aude nimic, daca se intampla ceva dam de stire! Despre sambata asta: o sa punem poze de la marea lupta.

wolfo
Bootsmann Cum Laudae
Bootsmann Cum Laudae
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 04, 2012 7:30 pm

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de wolfo »

Salut skipperi! (cu dedicatie speciala pe VORG)

sunt ardelean din Sibiu, ma numesc Dani Almasan si sunt din '85.
am urmarit cu interes max. in-port race-urile VOR de pe digisport si am inceput sa dezvolt o pasiune ptr sailing, deocamdata online.
mi se pare fascinant sa faci ocolul lumii intr-o ambarcatiune cu vele, purtat doar de vant/curenti si.. ferit de somalezi :)

experienta mea in larg este limitata la traversarea Marii Marmara, cu vaporul.
am fost pe lacuri si pe canale inguste si pe alocuri populate (prin Olanda) dar cu motor, nu cu vele.

Vant bun si mare lina!


Admin: bine ai venit! Pe virtual sa ai noroc sa le iei masina celor de la VORG iar pe marea adevarata sa aduni cat mai multe mile fericite!

cipalone
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:11 am

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de cipalone »

M-am urcat prima data pe barca in primavara anului 1972. Am practicat ca si sport de performanta yachtingul timp de 15 ani. In ultimii ani am participat ca sportiv sau ofiter de cursa la regate organizate pe Marea Neagra si lacul Herastrau/Siutghiol. Sunt vicepresedinte la Federatia Romana de Yachting.

La cursa virtuala Volvo Ocean Race am ocupat locul 312 in clasamentul general (la editia precedenta 52.970).

Numai bine,
Cristian Tabacu

Admin: Bine ai venit, felicitari pentru locul fruntas la VORG, in continuare multe succese pe apa, pe virtual si la FRY!

lindor
Obergefreiter
Obergefreiter
Mesaje: 26
Membru din: Vin Noi 23, 2012 3:35 pm
Localitate: Cumpana

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de lindor »

o zi buna la toata lumea si o iarna cat mai usoara va doresc,ma numesc Tudor Alexandru, cei din marina ma stiu de Japan, bat apa din '76, comandant de cursa lunga, posesor de jeanneau gin-fizz 37' sloop, pot sa spun ca indirect "pelicanul" mi-a aratat calea catre ast forum, mai bantui si prin celelalte, acum sunt prin Oceanul Indian, Lindor se odihneste la Mangalia, la primavara cand vin acasa oricine e binevnit la un gin-fizz

Admin: bine ai venit, comandante! La multe mile linistite sub vele!
sanatate si bani la toata lumea

Avatar utilizator
kir_gutzakis
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 24, 2012 8:05 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de kir_gutzakis »

Vlad Negut,44 ani, Bucuresti; am inceput prin anii '90 cu un velier de lemn achizitionat (8m in regie proprie-constructor prof.Milescu Vergiliu)si azi am un derivor France Boat 4,20 m SH; deh, intretinerea, reparatiile si manipularea la 2,3 T deplasament si derivor lestat 600 kg nu sunt chiar o gluma...La vremea aceea citisem doar pe Radu Theodoru, pe Alain Gerbault, pe sir Francis Chicester, etc....in 1991 am primit prin posta de la un prieten francez un exemplar din "Voiles et Voiliers" cu descrierea barcii pe care o am azi...se poate spune ca pasiunea adevarata nu are varsta...scopul ar fi navigatia pe lacuri, Delta si de-a lungul plajei cat se poate(C+S).Vant prielnic tutror!

Admin: bine ai venit! La cat mai mult mile sub vele si la cat mai multe aventuri nautice!
"Inima mea e o barcă/Ce nu ştie naviga" (A Barca-de Fernando Pessoa)

ogasanu
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 18, 2013 2:14 pm

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de ogasanu »

Ma numesc Valentin Ogaseanu,am 38 de ani si imi doresc sa ajung sa obtin Certificatul de conducator de ambarcatiune de agrement categoria A ( Open Sea Skipper A ),asta bineinteles dupa ce obtin Coastal Skipper C+D si Coastal skipper B si acumulez destula experienta .Ca experienta pot sa spun ca am participat la a 3-a Regata Catamarans Cup International 2012 ,facand parte din singurul echipaj romanesc condus de Skipper Ion Cechirdan pe un catamaran Nautitech 441 ,unde am obtinut locul 8 din 24 de echipe.
Ca planuri de viitor ,imi doresc sa particip la cat mai multe regate si sa acumulez cat mai multa experienta.

Admin: bine ai venit si sa ai cat mai multe mile sub vant cu povesti cat mai frumoase! Cum a fost la Cat' Cup?

serban001
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 28, 2013 12:02 pm

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de serban001 »

Ma numesc serban mihai. ca si experienta in domeniu am doar o iesire de 7 zile cu catamaranul de la atena la myconos , kea ... si ineca ceva insule din zona. Ca planuri de viitor urmeaza o iesire anul acesta tot cu catamaranul in corfu.


Admin: bine ai venit si la cat mai multe calatorii fericite cu barca!

T423748
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 17, 2013 2:47 pm

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de T423748 »

Salut si ape limpezi cum spunem noi scafandrii. :))
Sa ma prezint: Tiberiu Mateiu pasionat de sporturi acvatice/subacvatice si barci cu vele. Nu ratez ocazia de a multumi mentorului meu, Adrian Nita care a dezvoltat aceasta pasiune a mea pt calatoriile pe mare. Imi propun sa obtin permisul C+D anul acesta si navighez cat de des cu putinta. Momentan cam atat sunt aici pentru a invata de la cei priceputi in ale marinariei.


Admin: bine ai venit si la cat mai multe aventuri pe ape si pe sub ape!

sorin 01
Matrose zum Deck schrubben
Matrose zum Deck schrubben
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 22, 2013 10:42 am

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de sorin 01 »

ma numesc sorin, am 44 ani, sunt din constanta, studii superioare.
dupa cum observati sunt f scurt in descriere si voi continua in acelasi mod.
imi plac mult sporturile de apa : inotul, scubadiving de 15 ani - naui , iar de cativa ani am urmat cursurile pentru guvernarea ambarcatiunilor cu motor cat si cu vele.
am detinut o ambarcatiune cu motor micuta - rascala fedra cu motor de 15 pe care am instrainat-o intrucat ma pasiona mai mult detinerea uneia cu vela.
in prezent sunt interesat de achizitionarea unei ambarcatiuni cu vela maxim 8 m si 2,5 m latime , la un pret
de aprox 4000 eur cu peridoc, gen beluga - oceania a lui haralamb.
am fost de cateva ori pe mare cu ambarcatiuni cu vele exceptand cursurile.
daca stie cineva o beluga de vanzare in constanta sau in alta zona ii multumesc mult pentru informatie.

Admin: bine ai venit si succes la vanat beluga!

Avatar utilizator
skipper
Flottillenadmiral
Flottillenadmiral
Mesaje: 2579
Membru din: Mar Apr 19, 2011 7:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine sant membrii si ce vor ei

Mesaj necitit de skipper »

Noua poza de profil a lui Herr Kapitänleutnant Florio cu basca din dotare, conform gradului:
20130310_125657.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ubi allii finiverant, inde incipimus nos!

Scrie răspuns